Uverejnené Vložiť komentár

10 vecí ktoré škodia našim vlasom

V bežnom zhone našich životov si často ani neuvedomíme, ako náš život ovplyvňujú drobné zlozvyky. A o mnohých ani nevieme. Vedeli ste že je pre vaše vlasy lepšie zabaliť ich do starého trička z koncertu Madony ako do hrubého froté ručníku? Poďte sa s nami pozrieť na niekoľko tipov a odhaľme 10 vecí ktoré škodia našim vlasom.

1. Hrebene a kefy sa oplatí čistiť pravidelne

Natáčanie vlasov, čiernobiela ilustračná fotografia.

Často si ani neuvedomujeme, že pri každodennom česaní sa na hrebeni zachytávajú zvyšky vlasovej kozmetiky, maz, prach, usadený smog z premávky a odumreté čiastočky kože. Je preto dobré všetky pomôcky, ktoré prichádzajú s vlasmi do styku raz za čas poriadne vyčistiť.

2. S fénmi a žehličkami opatrne

Modelka s fénom, čiernobiela ilustračná fotografia.

Rozbehnúť fén na plné obrátky je šetrí čas v kúpeľni ale ničí vlasy. Stará znám pravda vraví, že možnosť nastaviť teplotu na fénoch a žehličkách tam nieje pre srandu. Všetko záleží od štruktúry vašich vlasov. Ale odborníci sa zhodujú v tom, že najvyššej teplote je dobré sa vyhnúť ak nejde o krízovú situáciu. Jemným vláskom rozhodne svedčí aj jemné ošetrovanie.

3. Správna miera s umývaním

Opäť záleží na type.

Umývanie vlasov pod prírodným vodopádom, čiernobiela ilustračná fotografia.

„Suché vlasy je dobré umývať maximálne 2 krát do týždňa a používať výrobky bez sulfátov a naopak s vysokým podielom zvlhčovačov (mapr. Glycerín) aby sme zabránili prílišnému vysušovaniu“, vraví vedenie salónu HARI’s v Londýne.. Naopak dlhé prestávky napomáhajú zbieraniu sa prachu, vzdušných nečistôt a kozmetiky.

4. Pravidelný strih prospeje aj bujnej hrive

Zastrihávanie končekov vlasov , čiernobiela ilustračná fotografia.

Aj keď sa to môže zdať ako rada postavená na hlavu zvlášť keď si chceme nechať vlasy poriadne odrásť, pravidelný strih končekov zabezpečí, že sa zbavíme najviac poškodených častí vlasu. Rast je potom bohatší, celkovo zdravší a rozhodne vyzerá lepšie.

5. Ručník dráždi korienky

Modelka s mokrými vlasmi zabalenými v uteráku, čiernobiela ilustračná fotografia.

Niektorí odborníci odporúčajú pri sušení vlasov používať ručníky z mikrovlákna alebo bavlnené tričko. Hrubá textúra bežných ručníkov totiž môže podráždiť korienky.

6. Vyvarujme sa česaniu na mokro

Pramene vlasov zachytené na kefe na vlasy, čiernobiela ilustračná fotografia.

Vlhké vlasy sú viac náchylné na lámavosť. Použitie kefy alebo hrebeňa môže preto po sprche skôr uškodiť ako pomôcť.

7. Rovnako spínanie do copu či drdolu

Mokré vlasy zopnuté do drdolu, čiernobiela ilustračná fotografia.

Táto asi patrí do bežnej praxe v mnohých kúpelniach. Ale viazaním do copu sa vlhký vlas môže natiahnuť až o tretinu svojej dĺžky a hrozí nebezpečenstvo jeho prasknutia.

8. Spať s mokrými vlasmi je recpet na katastrofu

Žena spiaca v bielej posteli, čiernobiela ilustračná fotografia.

Zaspať s mokrou hrivou znamená zobudiť sa s podivným chumáčom, ktorému treba ráno venovať o to viac starostlivosti. To znamená viac česania, kmásania, kozmetiky a to vedie k ďalšiemu poškodzovaniu vašej skvostnej pokrývky.

9. Slnko a vlasy

Žena sa díva na slnko, čiernobiela ilustračná fotografia.

Videli ste ako dokáže slnečné žiarenie vybieliť drevo či plasty? Doslova z nich vyťahá farbu. A plastové stoličky ponechané na slnečnej terase zo dve sezóny začínajú praskaj a odlupovať sa. Ten istý princíp platí aj pre naše vlasy. Slnko na nich narozdiel od našej pokožky pôsobí ako bielidlo. K tomu ešte oslabuje proteínové väzby, čím vlasy oslabuje a neprospieva ani ich korienkom.

10. Pozor na zloženie vlasovej kozmetiky

Aplikácia kozmetiky na vlasy, čiernobiela ilustračná fotografia.

Zázrak uplynulých desaťročí, silikón. Zdalo sa, že to bude objav storočia ale po rokoch skúseností dnes vieme, že silikón vo vlasovej kozmetike zaťažuje vlas a z bujnej hrivy časom spraví helmu. Mikroplasty sú tiež živnou pôdou pre baktérie a sú ako magnet na čiastočky prachu a smogu. Je pravdou, že na pár dní účes rozžiaria, ale z dlhodobého hľadiska vedia skôr uškodiť. Na častejšie umývanie sa potom nabaľujú aj vyššie spomenuté problémy s ďalšou starostlivosťou.

Pridaj komentár